a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه ترکیه

دانشگاه حاجت تپه ترکیه (Hacettepe University) در سال ۱۹۶۷ در شهر آنکارا تاسیس شده است. این دانشگاه به علت تعدد رشته های تحصیلی، آموزش و پژوهش در سطح عالی و فعالیت های ملی و بین المللی از شهرت زیادی برخوردار است و از نظر پژوهش به عنوان بهترین دانشگاه ترکیه شناخته می شود. زبان تحصیل در این دانشگاه به صورت ترکی استانبولی و انگلیسی ارائه می شود. دانشگاه حاجت تپه از این رو که مورد تائید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران می باشد بسیار مورد توجه متقاضیان و دانشجویان ایرانی است.

معرفی دانشگاه حاجت تپه ترکیه

دانشگاه حاجت تپه ترکیه یکی از معتبرترین دانشگاه های سطح جهانی است که رشته های بسیار زیادی در آن در حال آموزش است. حاجت تپه دارای ۲ پردیس دانشگاهی، ۹ دانشکده، ۲۴ مرکز تحقیقاتی، ۱۴ مدرسه، ۱ مدرسه هنر و ۱۲ موسسه علمی است. هدف اصلی دانشگاه و استادان تبدیل دانشجویان به افراد علمی و تاثیرگذار در جامعه است. دانشجویانی که بتوانند مسائل را با روش های علمی و تجربیاتی که فراگرفته اند حل نمایند. تحصیل در حاجت تپه مخصوصا در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی هزینه نسبتا بالایی دارد اما باید بدانید که مدرک این دانشگاه در ترکیه، ایران و دیگر کشورها بسیار معتبر است. تعداد دانشجویان حاجت تپه حدود ۵۰ هزار نفر بوده که از این تعداد ۲۰۰۰ دانشجو بین المللی می باشند. در حال حاضر حدود ۱۵۰ رشته تحصیلی در مقاطع کارشناسی و ۱۷۳ رشته در مقاطع بالاتر این دانشگاه ارائه می شود.

تمامی رشته هایی که در دانشگاه حاجت تپه ترکیه آموزش داده می شود مورد تائید وزارت علوم و وزارت بهداشت کشور ایران است. بنابراین شما پس از اتمام تحصیل در حاجت تپه می توانید به راحتی وارد بازار کار ایران شوید. این دانشگاه عضو معاهده بولونیا و آراسموس می باشد، به این صورت که دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیلشان می توانند به راحتی به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی اپلای بگیرند.

وبسایت: www.tanitim.hacettepe.edu.tr، تلفن تماس: ۰۰۰۹۰۳۱۲۳۰۵۵۰۰، فکس: ۰۳۱۲۳۰۵۵۰۰

رتبه دانشگاه حاجت تپه در ترکیه و جهان

در گزارشی که توسط موسسه US news داده شده است دانشگاه حاجت تپه ترکیه در رتبه بندی جهانی دانشگاه ها رتبه ۵۳۱ را کسب کرده است. در رتبه بندی QS نیز این دانشگاه نهمین دانشگاه در ترکیه و ۸۰۱ مین دانشگاه در جهان است بر اساس همین رتبه بندی حاجت تپه هفتمین دانشگاه ترکیه می باشد.

شرایط پذیرش دانشگاه حاجت تپه ترکیه

تنها آزمونی که دانشگاه برای پذیرش در دانشگاه Hacettepe مورد قبول می باشد آزمون sat ترکیه است و این دانشگاه از طریق آزمون یوس دانشجو پذیرش نمی کند. البته در برخی از رشته ها و در زمان های مشخصی از سال از طریق پذیرش بدون آزمون نیز می توان در این دانشگاه قبول شد.

دانشگاه حاجت تپه ترکیه، علاوه بر روش های ذکرشده از طریق بورسیه تحصیلی نیز دانشجو می پذیرد. زمان ثبت نام بورسیه تحصیلی از اواخر دی تا اوایل اسفند می باشد. متقاضیانی که میخواهند از طریق آزمون SAT در این دانشگاه تحصیل کنند باید نمره بالا ۱۲۰۰ را در آزمون کسب نمایند و برای قبولی در رشته های پزشکی و دندان پزشکی باید نمره بالای ۱۴۵۰ از ۱۶۰۰ را کسب نمایید. مورد آخر و نسبتا کم اهمیت برای تحصیل در این دانشگاه داشتن معدل بالای ۱۸ در دوسال آخر مدرسه است. البته بسیار مهم است که متقاضیان این مورد در اولویت نبوده و صرفا جهت تکمیل ظرفیت از آن ها پذیرش می شود . در رشته هایی مانند پزشکی، دندان و دارو متقاضیان مورد آخر شانسی برای پذیرش ندارند.

بیشتر بخوانید: بهترین منابع آزمون sat

پذیرش دانشگاه حاجت تپه در مقطع ارشد و دکتری

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در دوره های فوق لیسانس و دکتری دانشگاه حاجت تپه ترکیه را دارند، می توانند در دو آزمون GRE و ALES شرکت نمایند. آزمون آلس برای ورود دانشجویان ترکی زبان و اهل کشور ترکیه است. آزمون GRE آزمون اصلی برای پذیرش در دوره های تکمیلی حاجت تپه بوده و چه متقاضیان داخلی، جه خارجی می توانند از این طریق اقدام به تحصیل در این دانشگاه نمایند.

نکته مهم: توجه نمایید که برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد ترجمه انگلیسی دوره کارشناسی و برای دوره دکتری ترجمه انگلیسی مدرک دوره کارشناسی ارشد مورد نیاز است. همچنین برای پذیرش مدرک زبان تافل و آیلتس مورد نیاز است.

شرایط  بورسیه دانشگاه حاجت تپه ترکیه

دانشگاه حاجت تپه یکی از دانشگاه هایی است که برای بورسیه تحصیلی می توانید به آن درخواست ارسال نمایید. زمان ارسال درخواست از اواخر دی تا اوایل اسفند می باشد. در هنگام ثبت در خواست در سایت ترکیه بورسلاری به موارد زیر توجه نمایید. از طریق بورسیه تحصیلی هم برای رشته های کارشناسی و هم برای رشته های کارشناسی ارشد و دکتری می توانید درخواست دهید.

 1. معدل و ریز نمرات دبیرستان را به صورت ترجمه شده در سایت بارگزاری نمایید.(معدل را می توان از اصلی ترین شرط های قبولی دانست ولی کافی نیست) حداقل نمره پیش دانشگاهی باید ۱۸ باید.
 2. انگیزه نامه ای که می نویسید بسیار مهم است سعی کنید در نوشتن انگیزه نامه از افراد متخصص راهنمایی بخواهید.
 3. داشتن مقالات ثبت شده، اختراع، کتاب نوشته شده و هر رزومه دیگری نکته مثبتی به حساب می آید که به شدت تاثیر گذار است.
 4. اگر مدرک زبان مانند تومر، تاقل و یا آیلتس داشته باشید در قبولی شما تاثیر گذار خواهد بود.

نکته مهم: توجه کنید که اگر همه مدارک ذکر شده را داشته باشید شانس شما برای بورسیه شدن در دانشگاه حاجت تپه ترکیه بسیار زیاد خواهد بود.

بیشتر بخوانید :بورسیه تحصیلی ترکیه ۲۰۲۰

دانشگاه حاجت تپه در ترکیه

امکانات دانشگاه حاجت تپه ترکیه

در هر دو پردیس دانشگاه امکاناتی مانند: استخر، سالن های ورزشی، فوتبال، والیبال، بسکتبال، مراکز تحقیقاتی، آزمایشگاه های مختلف، کتابخانه مرکزی، کتابخانه های مخصوص رشته پزشکی، کافی شاپ، رستوران، گالری های هنری و معماری، سالن های کنسرت و سینما، مراکز بهداشت، شعبه بانک های مختلف، اداره پست و …. از امکانات دانشگاه حاجت تپه ترکیه به حساب می آید. در دانشگاه حدود ۱۴۰ باشگاه مختلف وجود دارد که در زمینه های مختلف مانند موسیقی، کوه نوردی، انواع مسابقات ورزشی و …. فعالیت می کنند. مراکز آموزش موسیقی ترکیه و جهان هم اکنون در این دانشگاه فعالیت می کند و در حدود ۳۰۰ دانشجوی دختر و پسر همه ساله در آن مرکز فعالبت می کنند.

خوابگاه های دانشگاه حاجت تپه

پردیس صحیه دارای ۳ بلوک خوابگاه است که هر یکی از اتاق های آن ها نسبت به مساحتی که دارد دو یا یک دانشجو اسکان می گیرد. پردیس دوم دانشگاه (بیتپه) که در خارج از شهر قرار دارد دارای دو نوع خوابگاه به صورت خانه دانشجویی و خوابگاه های خصوصی می باشد. ظرفیت خانه های دانشجویی به تعداد ۱۸۸۰ و خوابگاه های خصوصی به ۱۳۴۰ دانشجو را پذیرش می کنند. تعداد کل بلوک های خوابگاهی پردیس بیتپه ۵ واحد می باشد.

افرادی که تمایلی به اسکان یافتن در خوابگاه های دانشگاه نیستند می توانند از آپارتمان ها یا خوابگاه های در اطراف دانشگاه واحدی را اجاره نمایند. خوابگاه های غیر دانشگاهی در اطراف هر دو دانشگاه وجود دارد. هزینه هر ماه خوابگاه ها و خانه های دانشجویی دانشگاه حاجت تپه ترکیه ۲۵۰ تا ۳۱۰ لیر متغیر می باشد. هزینه یک ماه آپارتمان کوچک و تک خوابه در آنکارا نیز ماهی ۳۰۰ دلار به بالا می باشد.

شهریه دانشگاه حاجت تپه ترکیه ۲۰۲۰

بنابه گزارشی که توسط این دانشگاه ارائه شده است هزینه تحصیل دانشگاه حاجت تپه ترکیه در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به صورت زیر است.

رشتهزبان تحصیلیلیردلارقیمت به تومان
پزشکیانگلیسی و ترکی۴۶۶۳۲۶۷۵۶۲۸ میلیون
دندانپزشکیترکی۱۶۸۲۱۲۴۳۷۱۰ میلیون
داروسازیترکی۱۶۸۲۱۲۴۳۷۱۰ میلیون
پرستاریانگلیسی و ترکی۶۱۵۹۸۹۲۳٫۷ میلیون
هنرهای زیباییترکی۱۱۵۴۴۱۶۷۲۷ میلیون
اقتصاد، حقوقترکی۶۹۳۰۱۰۰۴۴٫۲ میلیون
مهندسیانگلیسی و ترکی۹۱۷۱۱۳۲۸۵٫۶ میلیون
مدارس حرفه ایانگلیسی و ترکی۴۶۱۷۶۶۸۲٫۸ میلیون
رشته های پیراپزشکیانگلیسی و ترکی۶۱۵۹۸۹۲۳٫۷ میلیون

شهریه دانشگاه حاجت تپه2021

نکته مهم: این قسمت از مقاله نسبت به هزینه ای که هر سال دانشگاه ها ارائه می دهد تغییر خواهد کرد .

پردیس های دانشگاهی حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه ترکیه از لحاظ مساحت بسیار بزرگ بوده و به دو پردیس صحیه و بیتپه Beytepe تقسیم می شود. تمامی دانشکده های این دانشگاه در این دو پردیس قرار گرفته اند.

پردیس صحیه

پردیس رشته های علوم پزشکی، پردیس اصلی دانشگاه می باشد. این پردیس در منطقه صحیه شهر آنکارا قرار گرفته و دانشکده های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، علوم بهداشت، بهداشت عمومی و جمعیت، بهداشت کودکان، روانشناسی، علوم اعصاب، دانشکده های مدیریت بهداشت و فناوری سلامت، فیزیوتراپی و … است. از مراکز اداری نیز می توان به: اداره آموزش، واحد تحقیقات زیست پزشکی، خوابگاه دانشجویی، مراکز تفریحی و ورزشی، ۳ بیمارستان آموزشی کتابخانه زیست پزشکی، مرکز توانبخشی اشاره کرد. دانشگاه حاجت تپه ابتدا از ساختمان پردیس صحیه تاسیس شد سپس گسترش یافت.

پردیس بیتپه (Beytepe)

بیتپه پردیس دوم دانشگاه حاجت تپه می باشد و در جهت افزایش دانشکده ها و گسترش دانشگاه حاجت تپه ترکیه تاسیس شد. این دانشکده محیط بسیار بزرگی بالغ بر ۶۰۰ هزار هکتار زمین را شامل می شود که دارای فضای باز، جنگل و کوهستان می باشد. دانشجویان از این محیط ها جهت پیاده روی، دوچرخه سواری و کوهنوردی استفاده می کنند. این پردیس در ۱۴ کیلومتری شهر قرار دارد اما از لحاظ امکانات رفاهی کامل بوده و مجهز به درمانگاه تخصصی نیز می باشد.

عموما تمامی رشته هایی که به پزشکی مربوط نیستند در این پردیس تدریس می شوند که می توان به موارد مقابل اشاره کرد: رشته های علوم اقتصادی، رشته های علوم اجتماعی و ادبیات، دانشکده زبان های خارجی، دانشکده علوم ورزشی، دانشکده کامپیوتر و فناوری، موسسات مطالعه تاریخ ترکیه، دانشکده علوم هسته ای، دانشکده مهندسی، رشته های زیبایی شناسی، علوم طبیعی، دانشکده فنی و حرفه ای و … همچنین این پردیس شامل مراکز اداری مانند: اداره آموزش دانشگاه، کتابخانه، دفاتر اداری، خوابگاه های دانشجویی، مراکز تفریحی و ورزشی است.

دانشگاه حاجت تپه پزشکی

دانشکده های حاجت تپه ترکیه

دانشگاه Hacettepe  توانسته است، بیشترین مقالات را در مجلات علمی SCI و SSCI در بین دانشگاه های ترکیه کسب نماید.

 • دانشکده پزشکی: این دانشکده رتبه اول را در ترکیه از نظر انتشارات بین المللی دارد، از سه بخش علوم پزشکی پایه، علوم پزشکی و جراحی تشکیل شده است.
 • دانشکده دندانپزشکی : دندانپزشکی دانشگاه حاجت تپه ترکیه دارای هفت بخش است. طول مدت تحصیل در این دانشگاه ۵ سال می باشد و پس از آن مدرک جراحی فک و دندان (DDS) به دانشجو داده می شود که امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از دکترا نیز وجود دارد.
 • دانشکده داروسازی: این دانشکده نیز از ۳ بخش علوم داروسازی پایه، علوم تخصصی داروسازی و تکنواوژی داروسازی که هر یک دارای شاخه های متعددی هستند، تشکیل شده است.
 • دانشکده اقتصاد علوم: دارای ۵ بخش مدیریت بازرگانی، اقتصاد، روابط بین المللی، مدیریت دولتی و امور مالی است. این دانشکده به منظور تامین نیاز روزافزون به معلمان و متخصصان آموزشی تاسیس شده است.این دانشکده به خصوص در رشته های علوم، ریاضی، فیزیک، زیست شناسی، زبان های خارجی و آموزش ابتدائی و پیش دبستانی فعالیت می کند .
 • دانشکده مهندسی: تحقیقات و انتشارات دانشگاه حاجت تپه ترکیه در سطح بین المللی است. از این نظر در ترکیه مقام اول را دارد. این دانشکده دارای دو زیر گروه است. مهندسی شیمی، مهندسی و علوم کامپیوتر، مهندسی الکترونیک، مهندسی محیط زیست، تغذیه، زمین شناسی، مهندسی معدن، مهندسی هسته ای و مهندسی فیزیک از رشته های این دانشکده می باشد. در این دانشکده ۵۰ آزمایشگاه برای رشته های مختلف وجود دارند و در بیش از ۳۰ رشته ادامه تحصیل تا مقاطع تحصیلات تکمیلی امکان پذیر است.
 • دانشکده هنرهای زیبایی: این دانشکده علاوه بر فعالیت های آموزشی خود در فعالیت های ملی و بین المللی مختلفی از قبیل مسابقات، نمایشگاه ها، انتشارات کتاب و غیره شرکت دارد. این دانشکده سالانه ظرفیت پذیرش ۱۰۰ دانشجو را دارد که دانشجویان مقطع کارشناسی با آزمون ورودی گزینش می شوند. دانشکده دارای بخش های گرافیک، طراحی داخلی، نقاشی، مجسمه سازی و سفالگری است.
 • دانشکده ادبیات: این دانشگاه ۱۸ رشته در مقطع کارشناسی در ۱۵گروه مختلف ارائه می دهد. این گروه ها عبارت اند از: فرهنگ و ادبیات آمریکا، باستان شناسی، مردم شناسی، زبان و ادبیات انگلیسی، زبان و ادبیات فرانسه، زبان و ادبیات آلمانی، تاریخ، تاریخ هنر، زبان شناسی، فلسفه، روان شناسی، جامعه شناسی، ترجمه و ترجمه شفاهی، زبان و ادبیات ترکیه.
 • دانشکده علوم: در نهایت این دانشکده نیز دارای چهار گروه زیست شناسی، شیمی، ریاضیات و آمار است.

15 دیدگاه

 • سالار محمدی پاسخ آوریل 15, 2020 در 3:54 ب.ظ

  سلام خیلی ممنون از اطلاعاتی که به ما دادین.

  میخواستم درخواست کنم هزینه ی شهریه یک ترم پزشکی رو به صورت لیر ترکیه بنویسید.چه قدر هستش؟

  گفتین بورسیه برای فوق لیسانس و دکتری نیز وجود دارد ایا این برای دانشجویان ایرانی نیز امکان پذیر هست؟

  اگه بخواهیم با زبان ترکی نیز تحصیل کنیم باید آیلتس/تافل بگیریم؟اگه اره با نمره چند؟

  ایا قیمت شهریه برای فوق لیسانس و دکتری که میخوهند ادامه تحصیل در آن دانشگاه بکنند یکسان است؟

  برای متقاضیان خارجی باید امتحان sat بدهند؟yos برای ترکیه ای ها است؟ ما نمیتوانیم yos دهیم؟

  متحوای امتحان act چیست؟

  ایا حاجت تپه به رتبه های کنکور زیر ده ایران بورسیه میدهد؟
  با تشکر از شما میدانم خیلی طولانی شد ببخشید ولی لطفا لطفا پاسخ دهید چشم من به شماست خیلی تشکر میکنم.

 • سالار محمدی پاسخ آوریل 15, 2020 در 3:57 ب.ظ

  از کدام سایت یا چطور میتوان به ازمون ها شرکت کرد؟

 • سالار محمدی پاسخ آوریل 15, 2020 در 4:00 ب.ظ

  ایا بورسیه ها را باید بازگشت داد یا رایگان هستند؟

 • Niloofar.kh پاسخ جولای 17, 2020 در 11:56 ق.ظ

  سلام روزتون بخیر من برای مقطع ارشد میتونم رادیولوژی بخونم میشه بگین شرایطش چجوریه و هزینه زندگی و شرایط بورسیه شدن به چه صورت است؟

 • Atefeh ghasemnejad پاسخ دسامبر 12, 2020 در 2:39 ب.ظ

  سلام چگونه میتونم پذیرش بگیرم برای رشته طراحی داخلی با معدل ۱۸/۹۳ به زبان ترکی میخوام تحصیل کنم و چگونه میتونم بورسیه بگیرم و شرکت کنم؟؟؟

 • Zahra پاسخ دسامبر 14, 2020 در 2:40 ق.ظ

  سلام
  ایا این دانشگاه بورسیه ارشد پرستاری هم میگیرد و اگر میگیرد به چه صورت و چه هزیته ای؟

  • artanmoshaver پاسخ ژانویه 2, 2021 در 7:37 ب.ظ

   سلام وقتتون بخیر
   دانشگاه حاجتپه دانشگاه بسیار محبوب و سختی است برای گرفتن پورسیه و نیاز یه رزومه و معدل بسیار بالایی دارد

 • هلن پاسخ فوریه 26, 2021 در 10:11 ق.ظ

  سلام ایا با معدل ۱۸/۰۵ مدارس فرزانگان میشه پذیرش این دانشگاه رو گرفت؟

  • artanadmin پاسخ مارس 1, 2021 در 4:34 ب.ظ

   با سلام و درود
   دریافت پذیرش دانشگاه حاجت تپه نیازی به توضیحات تخصصی دارد که پیشنهاد میشود با شماره ۸۸۷۳۹۸۱۶-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید

 • Helen پاسخ آوریل 3, 2021 در 10:22 ب.ظ

  سلام براي نظام جديد معدل ديپلم بالاي ١٨ كافيه؟يا معدل سال يازدهم هم بايد بالاي ١٨ باشه؟

  • آرتان بورس تاپ پاسخ آوریل 19, 2021 در 10:19 ق.ظ

   سلام، بله، معدل کل شما بالای ۱۸ و یا اگر پیش‌دانشگاهی را دارید معدل پیش هم مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

پذیرش در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت
بدون آزمون 

 باورت میشه امسال 15 تا از دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت شدند. از امروز خیلی راحت میتونی در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت بدون آزمون در رشته های پزشکی و دندان پزشکی و ... قبول شی.
همین حالا کلیک کنید
close-link
                              میخوای بدون آزمون،پزشکی و دندان پزشکی قبول شی !
همین حالا کلیک کن 
close-image