a

 

Facebook

Twitter

کپی رایت 2019 دپارتمان آرتان بورس تاپ.
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 – 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

مشاوره تحصیل در ترکیه

جستجو فهرست
 
آرتان بورس تاپ > معرفی دانشگاه های ترکیه  > دانشگاه استانبول ترکیه

دانشگاه استانبول ترکیه

دانشگاه استانبول ترکیه

دانشگاه استانبول ترکیه (Istanbul University) قدیمی ترین و یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه است که در سال ۱۴۵۳ میلادی در دوره حکومت عثمانی ها ساخته شد. این دانشگاه دولتی بوده و پردیس اصلی آن در مجاورت میدان بیازیت استانبول قرار دارد. در زمان عثمانی ها این دانشگاه نام های مختلفی داشت اما در سال ۱۹۳۳ پس از این که ترکیه دچار اصلاحات آموزشی شد، استانبول نام گرفت. دانشگاه استانبول جزو دانشگاه های برتر دنیا و منطقه است و بسیار مورد توجه دانشجویان ایرانی قرار دارد. در این مقاله سعی خواهیم کرد تمامی اطلاعات لازم برای متقاضیانی که می خواهند در این دانشگاه تحصیل نمایند را بیان کنیم.

ویدئوی معرفی دانشگاه استانبول ترکیه

رتبه دانشگاه استانبول ترکیه

تمام دانشگاه ها توسط دو رتبه بندی QS و THE رتبه بندی می شوند. دانشگاه استانبول ترکیه با تاریخ غنی و پرافتخاری که دارد توانسته است اعتبار بسیار خوبی در بین دانشگاه های منطقه و جهان کسب کند. همچنین این دانشگاه در بین دانشگاه های پزشکی، زبان و ادبیات رتبه بسیار خوبی در جهان دارد. در چند سال اخیر رتبه دانشگاه کمی افت داشته است اما همچنان در لیست بهترین دانشگاه های ترکیه و جهان قرار دارد.

QS World Ranking 2020۸۰۱ تا ۱۰۰۰
The Times Higher Education World University۸۰۱ تا ۱۰۰۰

نکته مهم: در بین دانشگاه های اروپای شرقی و شمال آسیا نیز رتبه ۲۶ را کسب کرده است.

رنکینگ دانشکده های دانشگاه استانبول

همانطور که در بخش قبل ملاحظه کردید، دانشگاه استانبول یکی از بهترین دانشگاه های سطح جهان است. اعتبار این دانشگاه در کشور های اروپایی، آمریکایی و کانادایی بسیار بالا است. دانشجویانی که از دانشگاه استانبول فارغ التحصیل شده اند به راحتی می توانند در این دانشگاه ها ادامه تحصیل بدهند.

 • کشاورزی و جنگلداری: ۳۰۱-۵۰۰
 • زبان های مدرن: ۲۰۱-۲۵۰
 • پزشکی: ۳۰۱-۳۵۰
 • پیراپزشکی: ۳۴۲
 • علوم بیولوژیکی: ۴۰۱-۴۵۰
 • هنر و علوم انسانی: ۴۵۱-۵۰۰

شرایط تحصیل در دانشگاه استانبول ترکیه

شرایط ثبت نام در دانشگاه استانبول با دیگر دانشگاه ها کمی متفاوت است و متقاضیان باید از رزومه و معدل بالایی برخوردار باشد تا شانس قبولی در این دانشگاه را داشته باشند. برای مثال حتی دیده شده است افرادی در آزمون یوس دانشگاه استانبول نمره ۱۰۰ را به دست آورده اند اما نتوانسته اند در رشته پزشکی و دندانپزشکی قبول شوند. برای قبولی در این دانشگاه فقط سه راه وجود دارد: آزمون یوس دانشگاه استانبول ترکیه، پذیرش بدون آزمون، بورسیه تحصیلی ترکیه (turkiyeburslari). همچنین بهتر است بدانید کسانی که سن کمتری دارند در اولویت پذیرش آنها بالاتر است.

شهریه دانشگاه استانبول ترکیه

شهریه دانشگاه استانبول با توجه به رشته ی تحصیلی مورد نظر می تواند متفاوت باشد. به طور معمول شهریه دانشگاه قبل از شروع سال تحصیلی با در نظر گرفتن معیارهای مهم توسط دولت تعیین می شود. مبلغ شهریه برای دانشجویان بین المللی و البته نوع رشته ی تحصیلی متغیر است. در همین راستا دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه دانشگاه استانبول ترکیه شده اند امکان تحصیل رایگان را دارند. هزینه های تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد بالاتر از هزینه تحصیل در دوره کارشناسی است. از آنجایی که تعداد محدودی از دانشگاه های ترکیه به زبان انگلیسی تدریس می شود، هزینه تحصیل در این دانشگاه ها به مراتب گرانتر است.

هزینه دانشگاه استانبول ترکیه

چون استانبول یک دانشگاه دولتی است هزینه تحصیل در آن نسبتا پایین است. البته ممکن است هر ساله هزینه های تحصیل افزایش پیدا کنند. هزینه های تمام شده برای تحصیل در سایر رشته ها به مراتب از رشته های ذکر شده پایین تر است. همچنین اگر بتوانید در بورسیه دانشگاه استانبول قبول شوید، علاوه بر اینکه شهریه ای پرداخت نخواهید کرد هر ماه ۸۰۰ لیر هم به شما پرداخت می شود. هزینه خوراک، شهریه و ایاب ذهاب هم رایگان خواهد بود. حتی بلیط رفت از ایران به ترکیه نیز برای شما رایگان است. هزینه و ظرفیت قبولی ۳ رشته پرمتقاضی در این دانشگاه به صورت زیر است:

 • رشته پزشکی: ۱۷۵۰۰ لیر (۲۱ نفر)
 • رشته دندانپزشکی: ۷۰۰۰ (۱۵ نفر)
 • رشته داروسازی: ۷۰۰۰ (۱۶ نفر)

شهریه پزشکی دانشگاه استانبول

همانطور که اشاره کردیم شهریه پزشکی در دانشگاه ترکیه نسبت به رشته های دیگر بسیار بالاتر است و حدود ۱۷۵۰۰ دلار می باشد که هر سال هم چند درصد افزایش دارد. بهتر است بدانید که مبلغ شهریه برای تحصیل به زبان ترکی و یا انگلیسی تفاوتی ندارد. ظرفیت رشته پزشکی دانشگاه استانبول ترکیه به زبان ترکی ۱۵ نفر و به زبان انگلیسی ۶ نفر می باشد. شهریه رشته دندانپزشکی دانشگاه استانبول نسبت به پزشکی پایین تر بوده و حدود ۷۰۰۰ هزار دلار است که همچنان برای هر دو زبان تحصیلی یکسان می باشد. ظرفیت این رشته هم برای تدربس به زبان ترکی ۱۰ نفر و برای انگلیسی ۵ نفر است.

شهریه دانشگاه استانبول2021

هزینه های تحصیل در دانشگاه استانبول ترکیه

در هزینه های تحصیلی چند عامل مهم وجود دارد: هزینه خوابگاه، هزینه ایاب و ذهاب و هزینه غذا. این هزینه ها با توجه به سلایق، امکانات رفاهی و شرایط مورد نظر دانشجویان متفاوت است. در ادامه هزینه های ماهانه دانشجویان آورده شده اند. دقت کنید که دانشگاه امکاناتی مانند خوابگاه، ایاب ذهاب و .. در اختیار دانشجویان قرار داده است. افرادی که به دنبال تحصیل با حداقل هزینه ها هستند می توانند با استفاده از امکانات رفاهی دانشگاه در هزینه های ماهانه خود صرفه جویی کنند.

هزینه خوابگاه دانشگاه استانبول

هزینه خوابگاه های دانشگاه استانبول هر ساله توسط خود دانشگاه تعیین می شود و بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ لیر ماهانه می باشد. البته می توانید یک منزل یا آپارتمان در نزدیکی دانشگاه اجاره کنید. ولی باید به این موضوع توجه داشته باشید که نسبت به موقعیت مکانی و مساحت خانه قیمت ها بین ۸۰۰ تا ۱۳۰۰ لیر است. اگر این مبالغ به صورت ماهیانه برای شما قابل پرداخت است، به راحتی می توانید یک خانه خوب یک نفره یا دو نفره اجاره کنید.

هزینه غذا دانشگاه استانبول ترکیه

  هزینه غذا در دانشگاه استانبول ترکیه تقریبا پایین است اگر فقط از غذاهای خود دانشگاه استفاده نمایید. مسئولین دانشگاه سعی دارند یک منوی غذایی متنوع و با کیفیت در اختیار دانشجویان قرار دهند که در عین صرفه اقتصادی، طعم غذاها مورد استقبال دانشجویان قرار گیرد. به همین خاطر غذاهای دانشگاه عمدتا از کیفیت بالایی برخوردارند و برای دانشجویان هزینه بالایی در پی ندارند. برای مثال: صبحانه دانشگاه: ۱ دلار ، نهار: ۱ دلار و شام: ۱٫۵ دلار است.

هزینه ایاب و ذهاب دانشگاه استانبول

دانشگاه برای رفاه دانشجویان تخفیف هایی برای رفت و آمد در نظر گرفته است. اگر دانشجو از مترو و وسایل نقلیه دانشگاه استفاده کند می تواند از ۵۰ درصد تخفیف ویژه دانشجویان بهره ببرد. هزینه متداول حمل و نقل عمومی در یک ماه بین ۱۲۰ تا ۲۵۰ لیر است که با ۵۰ درصد تخفیف دانشجویی بین ۶۰ تا ۱۲۰ لیر تمام می شود.

شرایط ورود به دانشگاه استانبول ترکیه

بورسیه دانشگاه استانبول ترکیه

در هنگام ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه می توانید تمامی رشته های دانشگاه استانبول ترکیه را انتخاب کنید. زمان ثبت نام بورسیه ترکیه از اواخر دی تا اوایل اسفند است. برای اینکه شانس قبولی خود را افزایش دهید، لازم است نمره معدل خوب، رزومه قوی، توصیه نامه و از همه مهم تر انگیزه نامه بسیار خوبی را تهیه کرده و در هنگام ثبت نام استفاده نمایید. با قبولی در بورسیه تحصیلی تمام هزینه های شما بر عهده سازمان بورسیه ترکیه خواهد بود. علاوه بر پرداخت کامل شهریه تحصیلی، ماهانه ۸۰۰ لیر به حساب دانشجو واریز خواهد شد. از جمله هزینه هایی که سازمان بورسیه ترکیه بر عهده می گیرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تمامی شهریه دانشگاه
 • هزینه خوابگاه
 • هزینه غذا
 • هزینه ایاب ذهاب
 • هزینه بلیط رفت هواپیما به ترکیه

آزمون یوس دانشگاه استانبول ترکیه

دانشگاه استانبول ترکیه از معدود دانشگاه هایی در ترکیه است که فقط از طریق آزمون یوس خود دانشگاه، دانشجو می پذیرد. آزمون یوس دانشگاه استانبول را ۹۵ دانشگاه دیگر ترکیه قبول دارند و با نتیجه آزمون یوس دانشگاه Istanbul می توانید در ۹۵ دانشگاه دیگر نیز انتخاب رشته کنید. از لحاظ سختی آزمون یوس استانبول سطح خوب و سوالات مناسبی دارد و مانند آزمون یوس دانشگاه اژه سوالات اطلاعات عمومی در آزمون یوس این دانشگاه وجود ندارد. آزمون یوس این دانشگاه در بسیاری از شهر های ترکیه مانند : استانبول، آنکارا، ازمیر، وان، هاران و … برگزار می شود. در اکثر سال ها آزمون این دانشگاه در اواخر فروردین ماه برگزار می شود.

دانلود سوالات آزمون یوس دانشگاه استانبول

برای این که بتوانید در آزمون یوس دانشگاه استانبول نمره خوبی (بالای ۹۵) را کسب کنید بسیار مهم است که از منابع و کلاس های آموزشی مناسب بهره ببرید. از منابع آزمون یوس می توان به کتاب های پوزا، متروپول، کوراک، چاغداش و …. نام برد که بهترین آن ها کتاب های موسسه پوزا می باشد. کتاب های موسسه پوزا دقیقا هم سطح با سوالات دانشگاه استانبول ترکیه می باشد. سوالات کتاب متروپول نسبت به پوزا آسان تر می باشند. کلاس های آموزشی نیز در کشور ترکیه هم به صورت حضوری در برخی از شهر ها و هم به صورت آنلاین برگزار می شود که بنا به شرایطی که دارید می توانید در هریک از آن ها شرکت نمایید.

توجه: برای خرید و یا کسب اطلاعات بیشتر منابع آزمون یوس دانشگاه استانبول می توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید

منابع آزمون yos

آزمون SAT دانشگاه استانبول ترکیه

آیا می توان با آزمون sat در دانشگاه استانبول قبول شد؟ باید گفت که دانشگاه استانبول جزو معدود دانشگاه های برتر ترکیه می باشد که از طریق آزمون اس ای تی دانشجو پذیرش نمی کند. تنها راه قبولی در دانشگاه استانبول از طریق آزمون شرکت در دوره کارشناسی آزمون یوس می باشد. در بین ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه فقط دانشگاه استانبول از طریق آزمون sat دانشجو پذیرش نمی کند.

پذیرش کارشناسی ارشد دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول یکی از اصلی ترین مقاصد متقاضیان دوره کارشناسی ارشد از ایران می باشد. برای ورود به این دانشگاه در دوره فوق لیسانس باید در یکی از آزمون های ALES یا GRE شرکت نمایید. البته می توانید در زمان ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه با در دست داشتن رزومه و توصیه نامه مناسب برای دوره کارشناسی ارشد این دانشگاه نیز ثبت نام نمایید. طول دوره کارشناسی ارشد در تمامی رشته های این دانشگاه ۲ سال می باشد.

پذیرش دانشگاه استانبول

پذیرش دکتری دانشگاه استانبول ترکیه

راه های پذیرش دکتری در دانشگاه استانبول ترکیه دقیقا مانند دوره ارشد آن می باشد. برای پذیرش در این دانشگاه از طریق آزمون حتما باید در یکی از آزمون های ALES و یا GRE حداقل نمره را کسب نمایید. برای رشته های مختلف حداقل نمره متفاوت است. راه دیگر نیز ثبت نام در بورسیه تحصیلی ترکیه با رزومه قوی، چند توصیه نامه و انگیزه نامه خوب است تا شانس به دست آوردن بورس تحصیلی دوره دکتری از دانشگاه استانبول را به دست آورید.

رشته های دانشگاه استانبول ترکیه

دانشگاه استانبول به دلیل تاریخی بودن رشته های بسیار زیاد و مختلفی را دارد و در بین تمامی دانشگاه های ترکیه دانشگاه استانبول بیشترین رشته های تحصیلی را دارد. دانشکده های مختلفی در این دانشگاه وجود دارد که در هر کدام رشته های مرتبط با آن تدریس می شود. لیست دانشگاه ها و رشته های دانشگاه استانبول به صورت زیر است.

آکادمی هنر های زیبا

 • رقص کلاسیک
 • رقص باله
 • موسیقی جاز
 • موسیقی شناسی نژادی و فولکار
 • فلوت
 • گیتار
 • ویولون
 • موسیقی سازی
 • کلارین
 • اپرا
 • پیانو
 • بازیگری
 • ساکسیفون
 • تئاتر
 • ترومپت
 • ساز های بادی
 • ویولون سل
 • ساز چنگ
 • ساز های ضربی
 • سازهای سیمی

دانشکده علوم انسانی

 • زبان و ادبیات آلمانی
 • زبان و ادبیات آمریکایی
 • انسان شناسی
 • زبان و ادبیات عربی
 • باستان شناسی
 • مدیریت اطلاعات
 • تاریخ علم
 • جغرافیا
 • ادبیات و گویش معاصر ترکی
 • زبان و ادبیات معاصر یونان
 • زبان شناسی
 • مشاوره و روان شناسی
 • زبان و ادبیات یونان باستان
 • زبان و ادبیات فارسی
 • فلسفه
 • زبان و ادبیات فرانسه
 • تربیت معلم
 • زبان و ادبیات انگلیسی
 • زبان و ادبیات ایتالیایی
 • باستان شناسی
 • زبان و ادبیات لاتین
 • زبان و ادبیات لهستانی
 • مترجمی و تفسیر زبان آلمانی
 • مترجمی و تفسیر زبان فرانسوی
 • مترجمی و تفسیر زبان انگلیسی
 • تاریخ باستان
 • تاریخ
 • زبان و ادبیات روسی
 • تاریخ هنر
 • انسان شناسی اجتماعی
 • مراقبت و مرمت آثار فرهنگی
 • نقد تئاتر
 • زبان و ادبیات ترکی
 • زبان و ادبیات اوکراینی
 • زبان و ادبیات اردو

ذانشکده علوم

 • فضانوردی و علوم فضا
 • بیولوژی
 • فیزیک
 • شیمی
 • ریاضی
 • زیست شناسی سلولی مولکولی
 • ژنتیک

دانشکده حقوق

 • حقوق

دانشکده اقتصاد

 • اقتصاد کار و روابط صنعتی
 • اکونومتریک
 • اقتصاد
 • اقتصاد عمومی
 • مدیریت تجارت
 • علوم سیاسی و روابط بین المللی
 • مدیریت جهانگردی

دانشکده الهیات

 • آموزش ادیان، فرهنگ دینی و همچنین اخلاقیات دین
 • الهیات (عربی)
 • الهیات (انگلیسی)
 • دین شناسی بین المللی

دانشکده ارتباطات

 • روزنامه نگاری
 • روابط عمومی و تبلیغات
 • رادیو – سینما و تلویزیون

دانشکده پزشکی

 • پزشکی
 • دندان پزشکی
 • داروسازی

دانشکده بیزینس و تجارت

 • تجارت

دانشکده علوم سیاسی

 • مدیریت تجارت
 • علوم سیاسی و مدیریت همگانی
 • علوم سیاسی و روابط بین الملل

دانشکده علوم آبی

 • مهندسی و علوم آب

دانشکده شیلات

 • مهندسی شیلات

دانشکده حمل و نقل

 • حمل و نقل
 • لجستیک

دانشکده معماری

 • معماری

سایر رشته ها

 • مدیریت بحران و البته شرایط اضطراری
 • پرورش کودک
 • مهندسی صنایع
 • پرستاری
 • منابع انسانی
 • خدمات اجتماعی
 • تجارت جهانی

نکته مهم: برخی از دپارتمان های این دانشگاه در شهر استانبول مستقر نیستند.

پزشکی دانشگاه استانبول ترکیه

پزشکی دانشگاه استانبول

رشته پزشکی دانشگاه استانبول را می توان به جرئت بهترین رشته تحصیلی در این دانشگاه دانست. دانشگاه استانبول ترکیه بعد از دانشگاه حاجت تپه رتبه دوم رشته پزشکی در ترکیه می باشد و مدرک پزشکی این دانشگاه در سرتاسر جهان از اعتبار بسیار زیادی برخوردار است. بر اساس رتبه بندی وبسایت QS این دانشگاه رتبه ۳۰۱ تا ۳۰۵ رشته پزشکی را در بین تمامی دانشگاه های جهان دارا می باشد.

مدت زمان تحصیل دوره عمومی پزشکی در این دانشگاه ۶ سال می باشد و پس از آن دانشجو می تواند برای دوره تخصص اقدام نماید. از آنجایی که دانشگاه استانبول از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است، با مدرک این دانشگاه شما می توانید برای دوره تخصص در تمامی دانشگاه های جهان اقدام نمایید. دانشگاه استانبول مورد تائید وزارت بهداشت ایران می باشد. دانشجویان ایرانی که در این دانشگاه تحصیل کرده اند می توانند به راحتی پس از اتمام دوره تحصیل اقدام به تاسیس مطب و یا کار در بیمارستان های ایران نمایند.

دندانپزشکی دانشگاه استانبول

رشته دندانپزشکی دانشگاه استانبول همانند پزشکی از جایگاه و رتبه ی بسیار خوبی در ترکیه و جهان برخوردار است. از لحاظ رتبه بندی دقیقا مانند رشته پزشکی رتبه دوم در ترکیه و ۳۰۱ تا ۳۵۰ جهان می باشد. طول تحصیل رشته دندانپزشکی ۵ الی ۶ سال می باشد. چون دانشگاه استانبول ترکیه از دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت ایران است پس از پایان دوره تحصیلی خود دانشجویان می توانند در با کسب مجوز اقدام به تاسیس مطب دندانپزشکی نمایند.

خوابگاه دانشگاه استانبول ترکیه

در دانشگاه استانبول و دانشگاه های دیگر شهر استانبول خوابگاه ها به صورت دولتی و خصوصی ارائه می گردند. شهریه ماهانه خوابگاه های دولتی ماهانه حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ لیر بدون احتساب هزینه گاز، برق و آب می باشد. هزینه یک ماه خوابگاه های خصوصی ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر با احتساب هزینه آب، برق و گاز می باشد. سطح امکانات در خوابگاه ها نسبت به شهریه ای که پرداخت می شود متفاوت است اما خوابگاه های خصوصی از امکانات و بهداشت به مراتب مناسب تری برحوردارند. خوابگاه های مرکز شهر استانبول قیمت بالاتری نسبت به خوابگاه های دیگر دارند.

مشاوره ثبت نام در دانشگاه استانبول ترکیه

دانشگاه استانبول از طریق شرط معدل دانشجو نمی پذیرد و برای ورود به این دانشگاه یا باید در آزمون یوس و یا بورسیه تحصیلی ترکیه ثبت نام نمایید. البته از طریق پذیرش بدون کنکور نیز می توان در این دانشگاه تحصیل نمود. دپارتمان آرتان بورس تاپ با چند سال سابقه تاکنون پذیرش بدون کنکور دانشجویان بسیاری را از دانشگاه استانبول اخذ کرده است.برای اطلاعات تکمیلی از شرایط ورود به دانشگاه استانبول و یا اخذ پذیرش بدون آزمون می توانید می توانید به واتس آپ شماره ۰۹۲۲۹۳۲۹۲۰۰ پیام ارسال نمایید.

 

سوالات متداول

آیا دانشگاه استانبول مورد تایید وزارت بهداشت و وزرت علوم می باشد؟
بله این دانشگاه یکی از بهترین و قدیمی ترین دانشگاه های ترکیه است که سالهاست مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم می باشد.

آیا می شود با آزمون اس ای تی در دانشگاه استانبول پذیرش گرفت؟
خیر این دانشگاه آزمون اس ای تی را قبول ندارد و فقط از طریق آزمون یوس پذیرش می گیرد.

آیا امکان دریافت بورس تحصیلی از این دانشگاه را داریم؟
بله این دانشگاه بورسیه فول فاند خود را توسط سازمان ترکیه بورسلاری ارائه می دهد.

رنکینگ جهانی این دانشگاه چند است؟
این دانشگاه رتبه هشتصد و یک دانشگاه های جهان را دارا می باشد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments