logo
دانشگاه استانبول ترکیه
لوگو دانشگاه استانبول ترکیه

دانشگاه استانبول

(İstanbul University)

location

شهر: استانبول

univercity

تعداد دانشکده: 17

univercity

نوع دانشگاه: دولتی

rank

رتبه داخلی: 1

checked

تایید: علوم, بهداشت

calender

سال تاسیس: 1933

language

زبان: ترکی, انگلیسی

apply

پذیرش: TR‌‌‌ YÖS, SAT

آنچه در این مقاله خواهید خواند

دانشگاه استانبول میزبان بیش از 68,000 دانشجو از تمام نقاط ترکیه و جهان است. این دانشجویان فرهنگ و سنت‌های خود را وارد دانشگاه می‌کنند و از طریق تعامل با یکدیگر، تأثیر بسزایی در جهان‌بینی هم می‌گذارند. به همین دلیل دانشجوی این دانشگاه بودن، فرصتی عالی برای آشنایی با فرهنگ‌های مختلف است. دانشگاه استانبول ترکیه جزء دانشگاه‌های برتر دنیا و منطقه است و بسیار مورد توجه دانشجویان ایرانی قرار دارد. در این مقاله سعی خواهیم کرد تمامی اطلاعات لازم برای متقاضیانی که می‌خواهند در این دانشگاه تحصیل کنند را بیان کنیم.

تاریخچه و معرفی دانشگاه استانبول ترکیه

با تبدیل کلیسای پانتوکراتور به مدرسه اولین قدم به سوی تأسیس دانشگاه استانبول برداشته شد. این دانشگاه در سال 1933 با تصمیم مجلس بزرگ ملی ترکیه مبنی بر اصلاحات دانشگاهی، به صورت رسمی به‌عنوان اولین دانشگاه ترکیه، شروع به کار کرد. در مقایسه با دانشگاه های ترکیه، این دانشگاه در طول نزدیک یک قرن تجربه‌ خود، همیشه در زمینه آموزش پیش‌گام بوده و بر جهان تأثیر خود را گذاشته است. به‌عنوان نمونه می‌توان به فارغ‌التحصیلان این دانشگاه، اورهان پاموک و عزیز سانجار اشاره کرد که موفق شدند به جایزه نوبل دست یابند. دانشگاه دارای 17 دانشکده، 3 مؤسسه تحصیلات تکمیلی، 2 مدرسه فنی حرفه‌ای، 1 کنسرواتور موسیقی و هنرهای زیبا و بیش از 60 هزار دانشجو است.

ویدئوی آشنایی با دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول فعالیت‌های زیادی را در قالب باشگاه‌های دانشجویی و ورزشی برای دانشجویان فراهم کرده است تا زندگی فعالی به اعضای خود عرضه کند. در ویدئویی که در این بخش برای شما تهیه کرده‌ایم می‌توانید با محیط دانشگاه و مهم‌ترین اطلاعاتی که باید درباره دانشگاه استانبول بدانید، آشنا شوید.

چرا دانشگاه استانبول؟

در دانشگاه دولتی استانبول بیش از 4000 عضو هیئت علمی تلاش می‌کنند به بهترین شکل ممکن دانشجویان را تربیت کنند. دانشجویان به راحتی می‌توانند مشکلات احتمالی‌ای که برای آن‌ها پیش می‌آید را با اعضای هیئت علمی در میان بگذراند و از راهنمایی آن‌ها بهره‌مند شوند. این ویژگی باعث می‌شود که ارتباط گرمی میان اساتید و دانشجویان به لطف این اشتراک‌گذاری، برقرار شود. در این دانشگاه علاوه بر فرصت‌های تحقیقاتی گوناگون، فرصت‌های کاری زیادی نیز برای دانشجویان وجود دارد.

آیا دانشگاه استانبول مورد تایید وزارت بهداشت و علوم است؟

دانشگاه استانبول در ترکیه مورد تأیید وزارت علوم و بهداشت ایران است و همچنین به عضویت برنامه‌های تبادل دانشجویی اراسموس پلاس، فارابی و مولانا در آمده است. یکی از نکات مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که برای مشغول به کار شدن در رشته‌های وابسته به دانشکده‌های پزشکی در ایران باید دانشگاهی که در آن تحصیل کرده‌اید، در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در ترکیه باشد و تنها مدارک این دانشگاه‌ها قابل معادل سازی است.

آدرس دانشگاه استانبول ترکیه کجاست؟


آدرس دقیق دانشگاه: استانبول، فاتیح 34452، بیازیت

پردیس مرکزی دانشگاه استانبول بیازیت نام دارد و تمام واحدهای اداری و دانشکده حقوق، اقتصاد، علوم سیاسی، داروسازی، ارتباطات و معماری در آن قرار دارند. این دانشگاه در مرکز شهر قرار گرفته است و به همین دلیل از دسترسی خوبی برخوردار است. دانشجویان می‌توانند به راحتی با وسایل نقلیه عمومی نظیر اتوبوس، تراموا، مترو و تاکسی به سمت پردیس بیازیت حرکت کنند.

رتبه دانشگاه استانبول ترکیه

دانشگاه استانبول ترکیه با توجه به امکاناتی که ارائه می‌کند و کیفیت آموزشی که دارد رتبه بالایی را در بین دانشگاه‌های ترکیه به‌ دست آورده ‌است. این دانشگاه در شهر استانبول رتبه 1 و در آسیا رتبه 77 را دارد. از رتبه داخلی و خارجی آن نیز با مشاهده جدول زیر، که اطلاعات آن از سایت‌های معتبر استخراج شده است، آگاه خواهید شد:

رتبه در ترکیه
edurank 4icu cwur
1 2 5
رتبه بین المللی
Times QS
1001-1200 711-720

نکته مهم: در بین دانشگاه های اروپای شرقی و شمال آسیا نیز رتبه 26 را کسب کرده است.

شرایط پذیرش دانشگاه استانبول ترکیه

دانشگاه استانبول در تمامی مقاطع تحصیلی دانشجو می‌پذیرد. در این بخش به سراغ شرایط پذیرش مقاطع کاردانی و کارشناسی می‌رویم. این شرایط به شرح زیر هستند:

 • داشتن دیپلم دبیرستان
 • کسب حداقل امتیاز در آزمون TR-YOS
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی یا ترکی متناسب با زبان آموزشی رشته مورد نظر

مدارک ثبت نام دانشگاه استانبول

ثبت نام دانشجویان در دانشگاه استانبول

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه استانبول باید مدارک زیر را به دانشگاه ارائه کنید:

 • اصل دیپلم دبیرستان یا گواهی فارغ‌التحصیلی موقت و ترجمه ترکی آن که مورد تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه باشد.
 • اصل گواهی معادل سازی اخذ شده از اداره آموزش ملی استانی وزارت آموزش ملی جمهوری ترکیه یا نمایندگان خارجی ترکیه
 • اصل ریزنمرات یا گواهی فارغ‌التحصیلی موقت و ترجمه ترکی آن که مورد تأیید دفتر اسناد رسمی یا نمایندگان خارجی ترکیه باشد.
 • مدرک آزمون TR-yos
 • کپی پاسپورت
 • مدرک آزمون زبان (در صورت وجود)
 • هشت قطعه عکس
 • گواهی اقامت

شهریه دانشگاه استانبول ترکیه در سال 2024

جای تعجب نیست که دانشجویان خارجی بسیاری، دانشگاه استانبول ترکیه را برای تحصیل، انتخاب می‌کنند. چرا که بسیاری از دانشگاه‌ها بر اساس رتبه‌بندی جهانی فهرست شده‌اند و هزینه‌های شهریه و زندگی بسیار مقرون به صرفه است. اما چقدر مقرون به صرفه؟!

ابتدا باید توضیح دهیم که شهریه دانشگاه استانبول با توجه به رشته‌ی تحصیلی مورد نظر شما، کاملاً متفاوت است. به طور معمول، شهریه دانشگاه قبل از شروع سال تحصیلی با در نظر گرفتن معیارهای مهمی، توسط دولت تعیین می‌شود. مبلغ شهریه برای دانشجویان بین‌المللی و البته نوع رشته‌ی تحصیلی کاملاً متغیر است. در همین راستا دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه دانشگاه استانبول ترکیه شوند، امکان تحصیل رایگان دارند. لازم به ذکر است که هزینه‌های تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد بالاتر از هزینه تحصیل در دوره کارشناسی است. همچنین با توجه به اینکه در تعداد محدودی از دانشگاه‌های ترکیه به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، هزینه تحصیل در این دانشگاه‌ها به مراتب بالاتر است. اما به طور کلی هزینه شهریه از 22.000 تا 150.000 لیر متغیر است.

با توجه به اینکه استانبول یک دانشگاه دولتی است، هزینه تحصیل در آن نسبتاً پایین است. اگرچه این امکان وجود دارد که هر ساله هزینه‌های تحصیل افزایش پیدا کنند. با این حال هزینه‌های تمام شده برای تحصیل در سایر رشته‌ها به مراتب از رشته‌های نام برده شده، پایین‌تر است. حالا  اگر بتوانید در بورسیه دانشگاه استانبول قبول شوید، علاوه بر اینکه شهریه‌ای پرداخت نخواهید کرد، هر ماه 800 لیر هم به‌عنوان کمک هزینه تحصیلی به شما پرداخت می‌شود. در این صورت هزینه خوراک، شهریه و ایاب ذهاب هم رایگان خواهد بود. به طور نمونه، حتی بلیط رفت از ایران به ترکیه نیز برای شما رایگان است. در قسمت زیر هزینه تحصیل در چندین رشته پرمتقاضی در این دانشگاه را برایتان آورده‌ایم:

 شهریه دانشگاه استانبول سال 2024
نام رشته شهریه (لیر)
پزشکی 150.000
دندانپزشکی 100.000
داروسازی 75.000
پرستاری 60.000
زیست شناسی 30.000
فیزیک 30.000
معماری داخلی 45.000
اقتصاد 25.000
مدیریت 25.000
شیمی 30.000
مدیریت لجستیک 25.000
زیست شناسی مولکولی و ژنتیک 30.000
روانشناسی 22.000
علوم سیاسی و روابط بین الملل 25.000
جامعه شناسی 22.000
مدیریت توریسم 25.000
حقوق 50.000
زبانشناسی 22.000
حقوق 50.000
سیستم های مدیریت اطلاعات 25.000
روزنامه نگاری 25.000

شهریه پزشکی دانشگاه استانبول

همان‌طور که اشاره کردیم شهریه پزشکی در دانشگاه ترکیه نسبت به رشته‌های دیگر بسیار بالاتر است. به طور مثال، شهریه پزشکی حدود 150000 لیر است که در هر سال، چند درصد هم افزایش می‌یابد. توجه کنید که مبلغ شهریه برای تحصیل به زبان ترکی و یا انگلیسی، تفاوتی ندارد. از طرفی ظرفیت رشته پزشکی دانشگاه استانبول ترکیه به زبان ترکی 12 نفر و به زبان انگلیسی 4 نفر است. با این حال، شهریه رشته دندانپزشکی دانشگاه استانبول نسبت به پزشکی پایین‌تر است و تقریباً حدود 100 هزار لیر است که همچنان برای هر دو زبان تحصیلی یکسان است. ظرفیت این رشته هم برای تدریس به زبان ترکی، 5 نفر و برای انگلیسی، 2 نفر است.

نکات بیشتر
بیشتر بدانید:

یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه، دانشگاه آتاتورک است که پیشنهاد می‌کنیم سری به مقاله آن بزنید تا از مزایای آن باخبر شوید.

هزینه های تحصیل در دانشگاه استانبول ترکیه

هزینه‌های تحصیلی در دانشگاه استانبول ترکیه شامل چند بخش مهم است: هزینه خوابگاه، هزینه ایاب و ذهاب و هزینه غذا. بدیهی است که این هزینه‌ها با توجه به سلایق، امکانات رفاهی و شرایط مورد نظر دانشجویان، متفاوت است. در ادامه مطلب، هزینه‌های ماهانه دانشجویان با جزئیات دقیق‌تر آورده شده‌اند. دقت کنید که دانشگاه امکاناتی مانند خوابگاه، رفت و آمد و … را در اختیار دانشجویان قرار خواهد داد. در این میان، افرادی که قصد دارند با حداقل هزینه‌ها تحصیل کنند، می‌توانند با استفاده از امکانات رفاهی دانشگاه، در هزینه‌های ماهانه خود صرفه جویی کنند.

هزینه غذا دانشگاه استانبول ترکیه

هزینه غذا در دانشگاه استانبول ترکیه تقریباً پایین است به ویژه اگر فقط از غذاهای خود دانشگاه استفاده کنید. چرا که مسئولین دانشگاه سعی دارند یک منوی غذایی متنوع و با کیفیت در اختیار دانشجویان قرار دهند که در عین وجود صرفه اقتصادی، طعم غذاها مورد استقبال اکثریت دانشجویان قرار گیرد. به همین علت غذاهای دانشگاه عمدتاً از کیفیت بالایی برخوردارند و برای دانشجویان مقرون به صرفه هستند.

هزینه ایاب و ذهاب دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول جهت کمک به رفاه دانشجویان، تخفیف‌های ویژه‌ای را برای رفت و آمد آن‌ها در نظر گرفته است. به طور مثال، اگر دانشجو از مترو و وسایل نقلیه دانشگاه استفاده کند می‌تواند از 50 درصد تخفیف ویژه دانشجویان بهره ببرد. به طور کلی، هزینه متداول حمل و نقل عمومی در یک ماه بین 120 تا 250 لیر برای هر دانشجو است.

بورسیه دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول هیچ بورسیه‌ای به دانشجویان خود ارائه نمی‌کند. اما داوطلبان بورسیه می‌توانند از بورسیه سایر نهادها مانند بورسیه دولتی ترکیه، مؤسسه دیانت ترکیه و سازمان YOK بهره‌مند شوند و مقداری از فشارهای مالی خود بکاهند. همچنین می‌توانید برای اطلاع از این بورسیه‌ها به صفحه بورسیه ترکیه مراجعه فرمایید.

تحصیلات تکمیلی در دانشگاه استانبول

ساختمان دانشگاه استانبول برای مقطع تحصیلات تکمیلی

داوطلبان بین‌المللی مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه استانبول نیازی به شرکت در آزمون‌های ورودی ندارند و با شرط معدل می‌توانند وارد دانشگاه شوند. اما داشتن مدارک آزمون‌های ALES, GRE و GMAT با حداقل امتیاز مزیتی بسیار بزرگ تلقی می‌شود. در ادامه به گفتن شرایط پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه می‌پردازیم:

پذیرش کارشناسی ارشد دانشگاه استانبول:

 • داشتن حداقل معدل 65 از 100 در مقطع کارشناسی
 • حداقل امتیاز قابل قبول در آزمون‌های ورودی:
 • ALES: 55
 • GMAT: 450
 • GRE: 149
 •  توصیه‌نامه
 • ارائه مدرک زبان

پذیرش دکتری دانشگاه استانبول:

 • داشتن حداقل معدل 75 از 100 در مقطع کارشناسی ارشد
 • حداقل امتیاز قابل قبول در آزمون‌های ورودی:
 • ALES: 65
 • GMAT: 530
 • GRE: 155
 • توصیه‌نامه
 • ارائه مدرک زبان

آزمون زبان مؤسسات تحصیلات تکمیلی دانشگاه استانبول

در این قسمت به تفکیک دانشکده حداقل نمرات آزمون تعیین سطح دانش زبان خارجی(YDS) برای قبولی در مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه استانبول ترکیه را در قالب جدولی ارائه می‌دهیم؛

<table “>

نمرات پایه آزمون YDS یا آزمون معادل دانشکده‌های دانشگاهنام دانشکدهارشددکتریعلوم و مدیریت دریایی5055علوم طبیعی و کاربردی5055علوم طبیعی و کاربردی (برنامه‌های به زبان انگلیسی)65-اقتصاد بازرگانی65-اقتصاد بازرگانی (برنامه‌های به زبان انگلیسی)65-علوم بهداشتی5055علوم بهداشتی (برنامه‌های به زبان انگلیسی)70-علوم اجتماعی5055علوم اجتماعی (برنامه‌های به زبان انگلیسی)75-

پذیرش بدون کنکور دانشگاه استانبول ترکیه

دانشگاه استانبول پذیرش بدون کنکور ندارد. تنها طرز پذیرش در این دانشگاه شرکت در آزمون یوس استانبول (IUYOS) و کسب حداقل نمره از آن است. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با این آزمون می‌توانید مقاله آزمون یوس استانبول را بخوانید تا از همین حالا خود را برای قبولی در آن آماده کنید. در ادامه توضیح کوتاهی در این باره خواهیم داد.

آزمون یوس دانشگاه استانبول ترکیه

دانشگاه استانبول ترکیه از معدود دانشگاه هایی در ترکیه است که فقط از طریق آزمون یوس خود دانشگاه، دانشجو می پذیرد. آزمون یوس دانشگاه استانبول را 95 دانشگاه دیگر ترکیه قبول دارند و با نتیجه آزمون یوس دانشگاه Istanbul می توانید در 95 دانشگاه دیگر نیز انتخاب رشته کنید. از لحاظ سختی آزمون یوس استانبول سطح خوب و سوالات مناسبی دارد و مانند آزمون یوس دانشگاه اژه سوالات اطلاعات عمومی در آزمون یوس این دانشگاه وجود ندارد. آزمون یوس این دانشگاه در بسیاری از شهر های ترکیه مانند : استانبول، آنکارا، ازمیر، وان، هاران و … برگزار می شود. در اکثر سال ها آزمون این دانشگاه در اواخر فروردین ماه برگزار می شود.

آزمون SAT دانشگاه استانبول ترکیه

آیا می توان با آزمون sat در دانشگاه استانبول قبول شد؟ باید گفت که دانشگاه استانبول جزو معدود دانشگاه های برتر ترکیه می باشد که از طریق آزمون اس ای تی دانشجو پذیرش نمی کند. تنها راه قبولی در دانشگاه استانبول از طریق آزمون شرکت در دوره کارشناسی آزمون یوس دانشگاه می باشد. در بین 10 دانشگاه برتر ترکیه فقط دانشگاه استانبول از طریق آزمون sat دانشجو پذیرش نمی کند.

دانشکده های دانشگاه استانبول

دانشکده پزشکی دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول در ترکیه همان‌طور که در ابتدای مقاله ذکر شد، دارای 17 دانشکده به شرح زیر است:

 1. دانشکده پزشکی
 2. دانشکده دندانپزشکی
 3. دانشکده داروسازی
 4. دانشکده حقوق
 5. دانشکده ادبیات
 6. دانشکده علوم پایه
 7. دانشکده اقتصاد
 8. دانشکده مدیریت بازرگانی
 9. دانشکده علوم سیاسی
 10. دانشکده ارتباطات
 11. دانشکده علوم آبزیان
 12. دانشکده الهیات
 13. دانشکده آموزش آزاد و از راه دور
 14. دانشکده حمل‌ونقل و تدارکات
 15. دانشکده معماری
 16. دانشکده پرستاری
 17. دانشکده کامپیوتر و فناوری اطلاعات

رشته های دانشگاه استانبول

دانشگاه‌ استانبول رشته‌های متنوعی ارائه می‌کند که از بین آن‌ها رشته‌های زیست شناسی، پزشکی و شیمی برتر بوده و متقاضیان بسیاری دارند. با هدف اطلاع بیشتر شما رتبه‌های جهانی، داخلی و آسیای این رشته‌ها را براساس منبع EduRank در قالب جدولی جمع‌آوری کرده‌ایم:

زیست شناسی
جهانی 413
داخلی 2
آسیا 88
پزشکی
جهانی 276
داخلی 2
آسیا 45
شیمی
جهانی 589
داخلی 3
آسیا 169

نکته مهم: برخی از دپارتمان های این دانشگاه در شهر استانبول مستقر نیستند.

پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاه استانبول:

 • پرستاری
 • حقوق
 • تجارت
 • معماری
 • فیزیک
 • مدیریت کسب و کار
 • علوم سیاسی و روابط بین‌الملل
 • علوم سیاسی و مدیریت دولتی
 • روزنامه نگاری
 • روابط عمومی و تبلیغات
 • رادیو، تلویزیون و سینما
 • مدیریت گردشگری
 • سیستم‌های مدیریت اطلاعات

رشته پزشکی دانشگاه استانبول

دانشجویان پزشکی دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول با کادر مجرب و زیرساخت‌های بروز خود یکی از بهترین انتخاب‌ها برای تحصیل رشته پزشکی در ترکیه است. پیشینه تاریخی این دانشکده به قرن 16 و 17 می‌رسد که سلطان محمود برای تربیت پزشکان و جراحان نظامی دستور تأسیس مدرسه طب خانه امیریه را صادر کرد. این مدرسه اولین مدرسه پزشکی به مفهوم مدرن و امروزی‌اش بود و با وجود تغییرات بنیادی در طول زمان، هیچگاه از پیشرفت بازنایستاده است. دانشکده پزشکی استانبول در آزمایشگاه تحقیقاتی تغذیه بالینی و میکروبیوتای خود، مطالعات و پروژه‌های بین‌رشته‌ای انجام می‌دهد. در این آزمایشگاه خواص اکولوژیکی، عملکردی و دارویی میکروب‌ها مورد مطالعه قرار می‌گیرند. همچنین بیمارستان این دانشگاه از جمله مجهزترین مراکز درمانی استانبول و به صورت کلی ترکیه است.

رشته دندانپزشکی دانشگاه استانبول

دانشکده دندانپزشکی استانبول اولین دندانپزشکی ترکیه است. این دانشگاه به عنوان تنها مؤسسه ارائه دهنده آموزش دندانپزشکی برای بیش از پنجاه سال بوده که از این جهت نقش اولیه و اساسی در شروع و توسعه دندانپزشکی معاصر ترکیه ایفا کرده است. از طرفی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه استانبول اولین دپارتمان در این رشته در کشور ترکیه به شمار می‌رود که دارای گواهی “TSE” و همچنین گواهی کیفیت “ISO” از سال 2004، برای ارائه خدمات درمانی است.

این دانشکده دارای آزمایشگاهی تحقیقاتی است که هدف آن ایجاد یک مرکز تحقیقات علمی و آزمایشی برای محققان شاغل در دانشگاه‌ها، مؤسسات دولتی، بخش صنعتی و سایر مجموعه‌ها و آزمایشگاه‌های دندانپزشکی است.

مدرک دوگانه رشته حقوق دانشگاه استانبول

برنامه مدرک دوگانه رشته حقوق دانشگاه که به طور مشترک با دانشکده حقوق دانشگاه هامبورگ انجام می‌شود، از سال 2020 – 2019 پذیرش دانشجو را آغاز کرد. هدف از این برنامه ارائه آموزش یکپارچه و بین‌المللی در مقطع کارشناسی است. در این برنامه هر ساله 20 دانشجو پذیرفته می‌شوند. در زمان فارغ‌التحصیلی به دانشجویان دو مدرک حقوق دانشگاه استانبول ترکیه و دانشگاه هامبورگ آلمان اعطا می‌شود. در 2 سال اول این برنامه آموزش به زبان آلمانی در دانشگاه هامبورگ انجام می‌شود

امکانات دانشگاه استانبول

امکانات سالن اجتماعات دانشگاه استانبول

دانشگاه istanbul به‌عنوان برترین دانشگاه کشور ترکیه برای دانشجویان خود امکانات زیادی فراهم کرده است. این دانشگاه علاوه بر زندگی علمی اعضای خود به زندگی اجتماعی آن‌ها نیز اهمیت زیادی می‌دهد و به همین دلیل کلیه تسهیلاتی که دانشجویان برای تجربه یک زندگی پویا، نیاز دارند، در این دانشگاه ارائه شده است.

امکانات رفاهی دانشگاه:

 • بانک
 • باربری
 • پارکینگ
 • حمل‌ونقل
 • مرکز پزشکی
 • سالن غذاخوری
 • سالن اجتماعات
 • خوابگاه
 • مهمان‌خانه
 • مرکز کپی

امکانات آموزشی دانشگاه:

 • آزمایشگاه
 • کارگاه
 • کتابخانه
 • اتاق مطالعه گروهی

مراکز علمی – پژوهشی دانشگاه:

 • مراکز تحقیقاتی – کاربردی وابسته به ریاست دانشگاه (۴۵ عدد)
 • مراکز تحقیقاتی وابسته به دانشکده پزشکی استانبول (۲ عدد)
 • مرکز تحقیقاتی و کاربردی جذام و بیماری‌های مقاربتی
 • مرکز تحقیقاتی و کاربردی مجموعه‌های فرهنگ میکروارگانیسم‌ها
 • مراکز وابسته به دانشکده حقوق (۵ عدد)
 • مراکز وابسته به دانشکده ادبیات (۷ عدد)

امکانات تفریحی دانشگاه:

 • تالار رقص
 • کافه تریا
 • موزه
 • استودیو رادیو
 • استخر
 • آمفی تئاتر

خوابگاه دانشگاه استانبول ترکیه

امکانات خوابگاه دانشگاه استانبول

خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه استانبول متشکل از 3 بلوک است که در محوطه دانشگاه در منطقه آویچیلار واقع شده است. خوابگاه دانشجویی اومر هالیسدمیر دخترانه دارای یک بلوک 5 طبقه است که از سال 2016 با ظرفیت 64 دانشجو خدمت‌رسانی می‌کند. این خوابگاه دارای اتاق‌های 2 تا 4 نفره است. این اقامتگاه امکاناتی از قبیل رخت‌شویی، کافه‌تریا و اینترنت در اختیار ساکنین خود می‌گذارد. هزینه ماهانه این خوابگاه 500 لیر است.

خوابگاه دانشجویی دخترانه و پسرانه صفیه علی در 2 بلوک در منطقه فاتح قرار دارد و دارای اتاق‌های 2 و 3 نفره است. این مجموعه 50 متر از پردیس دانشکده پزشکی استانبول فاصله دارد. همچنین خوابگاه پسرانه وابسته به سازمان اعتبار و امور خوابگاه‌های ترکیه در پردیس جراح پاشا واقع شده است که دانشجویان دانشگاه استانبول ترکیه می‌توانند در آن اقامت کنند.

جمع بندی

دانشگاه استانبول از طریق شرط معدل دانشجو نمی‌پذیرد و برای ورود به این دانشگاه باید در آزمون یوس دانشگاه استانبول ثبت نام نمایید. در این دانشگاه به شرح امکانات و مزایای دانشگاه پرداختیم که بهترین دانشگاه ترکیه است و در رشته‌های دندانپزشکی، پزشکی و زیست‌شناسی در مقام دوم میان دانشگاه‌های ترکیه ایستاده است.

پینار میرزایی
پینار میرزایی

سوالات متداول دانشگاه استانبول در ترکیه

14 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام من سال آخر دبیرستان رشته بازیگری هستم، و دارای رزومه و مدرک هم هستم، معدلم ۱۷ ، خواستم بدونم آیا برای رشته بازیگری هم باید آزمون ورودی داد؟ و اینکه چطور میتونم برای تحصیل در ترکیه برای رشته بازیگری اقدام کنم و میخوام ریسک کمتری داشته باشه و بدونم که میتونم قبول بشم ، ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام دوست عزیز وقت بخیر
   برای پذیرش حتما باید 18 سال داشته باشید.
   جهت مشاوره و راهنمایی بیشتر با مشاوران مجموعه ما تماس بگیرید.
   021-91303800

 • سلام این دانشگاه رشته حسابداری داره؟
  وو اینکه اگه داره برای قبولی بورسیه باید معدل سه سال دبیرستان چند باشه

  • سلام دوست عزیز وقت بخیر
   کدوم دانشگاه؟
   جهت مشاوره و راهنمایی بیشتر با مشاوران مجموعه ما تماس بگیرید.
   021-91303800

  • سلام وقتتون بخیر باشه
   برای کسب اطلاعات تخصصی و بیشتر با مشاوران ما در تماس باشید

  • سلام، فقط از طریق ازمون یوس می‌توانید وارد دانشگاه استانبول شوید، بدلیل وجود متقاضیان زیاد باید نمره‌ی بالای 90 را کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://artanburstap.com/?p=5398
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
نام و نام خانوادگی *
شماره تماس *
آدرس ایمیل
دانشگاه مد نظر خود را نام ببرید
رشته مد نظر خود را نام ببرید
زبان آموزشی
مقطع تحصیلی
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
تصویر گذرنامه
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
تصویر دیپلم
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
پیش دانشگاهی
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
ریز نمرات 3 ساله
حداکثر اندازه فایل: 0 بایت
1
گام اول
اطلاعاتت رو چک کن
2
گام دوم
مدارکت رو بارگذاری کن
3
گام سوم
تا اینجا بیای تمومه
درخواست شما ثبت می‌شود. در صورتی که نیاز به ویرایش ندارید تایید نهایی کنید “منتظر خبر های خوب از طرف آرتان باش”